Lednica 2009 - Rozpoznaj CzasPLAN SPOTKANIA 2009

od 9:00 - Sakrament Pokuty na Polu Lednickim
15:00 - Koronka do Bożego Miłosierdzia
15:45 - Próba śpiewu (nauka nowych i przypomnienie starych pieśni)
16:30 - Powitanie uczestników, nauka Nieszporów i śpiewu w Liturgii Godzin
17:00 - Oficjalne ropoczęcie Spotkania Lednickiego
17:30 - Misterium o Czasie
18:00 - MSZA ŚWIĘTA
20:20 - Przylot i Przesłanie Pana Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego do młodych zebranych na Lednicy.
20:40 - Europejski wybór Chrystusa jako Pana i Zbawiciela
22:00 - GODZINA JANA PAWŁA WIELKIEGO
22:15 - PRZESŁANIE OJCA ŚWIĘTEGO BENEDYKTA XVI
22:30 - Misterium o Św. Franciszeku
23:00 - Adoracja Najświętszego Sakramentu
23:30 - Misterium czasu CHRONOS-KAIROS
24.00 - Przejście przez Bramę III Tysiąclecia
03:40 - Jutrznia (o świcie)

Relacja


Prawie 100 tys. młodych ludzi z różnych stron świata wzięło udział w XIII Ogólnopolskim Spotkaniu Młodzieży nad Lednicą, które odbyło się w sobotę 6 czerwca 2009 roku. Tegoroczne spotkanie odbywało się pod hasłem "Rozpoznaj czas".

Organizowana przez dominikanin o. Jana Górę i Duszpasterstwo Akademickie Dominikanów w Poznaniu Lednica to najważniejsza i największa młodzieżowa impreza religijna w Polsce. "W tegorocznej Lednicy wzięło udział 97 tys. osób. Jest to oficjalna liczba potwierdzona przez recepcje obliczona z rozdanych Brewiarzy" - poinformował Bartłomiej Dobrzyński, Rzecznik Prasowy Spotkań Lednickich.

Spotkanie rozpoczęło się oficjalnie w sobotę o godz. 17.00, a godzinę później Mszę Świętą odprawił prymas Józef Glemp. Homilię wygłosił arcybiskup Józef Życiński. "W świecie, który będzie ukazywał inne wzorce, pamiętajcie, że imieniem Boga jest miłość. Nie sukces. Chrystus nie był człowiekiem sukcesu. Ale z perspektywy czasu jego pozorna przegrana okazała się zwycięstwem" - mówił na Polach Lednickich.

Kolejnym ważnym punktem spotkania było specjalne przesłanie papieża Bededykta XVI: "Drodzy młodzi Przyjaciele, zostaliście wybrani, abyście szli do Waszych bliskich, do szkół i uczelni, do Waszych środowisk, i byście byli świadkami Bożej miłości objawionej w Chrystusie. Wybierzcie Chrystusa, abyście w każdej chwili życia - radosnej i trudnej - mieli wewnętrzną pewność, że On wspiera Was mocą Ducha Świętego i łaską"..

Kulminacją spotkania było Misterium czasu Chronos-Kairos i przejście przez bramę III Tysiąclecia (popularną Bramę-Rybę). Uczestnicy spotkania otrzymali na pamiątkę lednickie brewiarze, butelkę na wodę święconą i franciszkański krzyż.

"To była moja pierwsza Lednica w tym roku i nie mogę znaleźć słów by opisać geniusz tego wydarzenia. To jest prawdziwe duchowe przeżycie, które pozwoliło mi załadować akumulatory na maxa na trudny czas sesji. Mimo deszczu dziękuję za piękną adorację Pana Jezusa i oczywiście za cudowną piosenkę tegorocznego spotkania" - podsumował wydarzenie na oficjalnej stronie Lednicy Dominik.

Spotkanie Lednickie przebiegło bez zakłóceń. Szpitale przyjęły ok. 450 pacjentów (głównie omdlenia). Nie zanotowano potrzeby interwencji helikoptera ratunkowego, a transportu do najbliższych placówek medycznych wymagało kilkanaście osób. Całość wspierało ok. 3 tys. wolontariuszy.

Źródło: PMEDIA patron medialny spotkania 2009